Anne

Anne Sütünün Kesilme Nedenleri

Her anne çocuğunu kendi sütü ile beslemek ister. Anneler bilirler ki yeni doğan bebekler için en faydalı besin anne sütüdür. İçerisindeki besin değeri bebeği hem büyütür, hem de onu hastalıklara karşı korur. Bu yüzden anneler sütleri hiç kesilmesin ve azalmasın ister.

Fakat bazen farklı sebeplerle anne sütü azalabilir ve ya kesilebilir. Bunların en belirgin olanı bebeğin emmediği durumlardır. Bebekler eğer ana rahminde yeterli derecede gelişemediler ise ve ya erken doğum söz konusu ise bebeğin henüz ağız kasları emme faaliyetini gerçekleştirecek kadar gelişmemiş olabilir. Bu durumda bebek aç olduğu halde ememez. Ve anne sütü bir süre sonra kesilir.


Eğer bebek ememiyor ise anne sütünü gerekli ekipman ile sağacak ve kaşıkla yada geniş uçlu bir biberon ile bebeğe verecektir. Bu işlem sürekli tekrarlanarak bebeğin emme kabiliyetini de geliştirmek için biberonla küçük denemeler yapılmalıdır. Bu şekilde hem anne sütü kesilmez, hem de bebek yavaş yavaş emmeye alışacaktır.Bebeklerde pamukçuk benzeri bazı ağız yaraları oluşabilir. Böyle bir durumda anne sütünü memeden ememez. O zamanda aynı şekilde sağma işlemi yapılıp, bebeğe küçük bir kaşık ile süt verilmeli ve doktora gidilmelidir.


Bebeğin emmesi ile ilgili bir problem yok ama bebek emdikten sonra ağlıyor ise o zaman anne sütü az demektir. Anne sütünün az olmasının iki sebebi olabilir. Biri yeterli beslenme söz konusu değildir. Diğeri de ruhsal yönden stresli olma durumudur. Her iki koşulu da düzeltmek ve anne sütünün çoğalmasını sağlamak gerekir. Tabii ki bu arada bebeğin gelişimi için gerekli besinlerde doktora başvurmak gerekecektir.Bazı doğumlarda anne sütü hemen gelmez. Normal koşullarda bir çok annenin sütü doğumdan hemen sonra gelir. Ama bazen 3-5 gün ve ya iki hafta süre ile gelmediği de olabilir. Böyle bir durumda bebek emzirilmeye devam edilmelidir. Bu şekilde hem bebek alışkanlık kazanacak,hem de süt kanalları hormonlar tarafından uyarılarak sütün gelmesi hızlanacaktır. Böyle bir durumda ayrıca doktor tavsiyesi ile ek ürünler verilecektir.


Diğer yazımız olan Bebeklerde İştahsızlıkİ hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu