fbpx
Anne

Anne Sütünün Faydaları

Anne sütünün bebek için sağladığı yararlar şunlardır;

İdeal beslenme: Anne sütünün içinde, bebeğinizi tam anlamıyla besleyecek en olması gereken besinler, en olması gereken miktarlarda mevcuttur. Bebeğin büyümesi, sindirim sistemi ve beyin gelişimi için gerekli olan yağları, proteinler, karbonhidratları, vitaminleri ve minerallari içerir. Ayrıca anne sütü duruma uyarlanır; bebek büyüdükçe bileşimi değişir.

Hastalıklara karşı korunma: Araştırmalar, anne sütünün bebeği hastalıklara karşı koruduğunu göstermiştir. Yaygın çocuk hastalıkları ile savaşmada bebeğinizin bağışıklık sistemini destekleyecek antikorları sağladığı bilinir. Anne sütüyle beslenen bebekler, diğerlerine nazaran daha az soğuk algınlığı, kulak ve idrar yolu iltihabı geçirirler. Bu bebeklerde, ayrıca astım, besin alerjisi ve egzama gibi cilt hastalıkları daha az görülür. Alyuvarlarına azalma (kansızlık) sorunu da sık görülmez. Araştırmalara göre, anne sütü ile beslenme, bebekleri ani bebek ölümü sendromuna (beşik ölümü) karşı koruduğu gibi çocuklarda görülen lösemi vakalarında da az da olsa bir azalma sağlıyor.

Anne sütü uzun vadede de hastalıklara karşı koruyabilir. Bebekliklerinde anne sütüyle beslenmiş yetişkinlerde, düşük kolesterol seviyelerinden dolayı, kalp krizi ve felç riski ve diyabete yakalanma olasılığı daha düşüktür.

Obeziteye karşı korunma: Araştırmalar anne sütüyle beslenen bebeklerin yetişkinlik dönemlerinde obeziteye daha az yatkın olduklarını göstermiştir.

Sindirim kolaylığı: Bebeklerin anne sütünü sindirmesi, inek sütünü ve mamayı sindirmesinden  daha kolaydır. Anne sütü midede mama kadar uzun kalmadığından, emzirilen bebekler daha az kusar. Daha az gazları vardır ve fazla kabızlık çekmezler. Aynı zamanda, daha az ishal olurlar çünkü anne sütü ishale neden olan mikropları öldürüp bebeğin sindirim sisteminin gelişmesini ve çalışmasını sağlar.

Diğer yararları: Anne sütü emmek bebeğin çene kemiğinin ve yüz kaslarının normal şekilde gelişmesine yardımcı olur. Bu bebeklerin çocukluk döneminde daha az çürük dişleri olur.

Anne sütünün anne için yararları da şöyledir;

Doğumdan sonra hızlı toparlanma: Bebeğin emme hareketi, vücudunuzun rahim kasılmaları sağlayan bir hormon olan oksitosin salgısını tetikler. Bu da emziren annenin rahminin mama kullanan anneninkine nazaran gebelik öncesi boyutlarına daha çabuk dönmesi demektir.

Yumurtlamanın gecikmesi: Emzirmek yumurtlamanın yeniden başlamasını ve dolayısıyla adet kanamalarını geciktirerek iki gebelik arasındaki zamanı uzatır.

Uzun vadede sağlığa yararlı olabilir: Emzirmek menopozdan önce göğüs kanserine yakalanma riskini azaltır. Rahim ve yumurtalık kanserlerine karşı koruduğu da düşünülmektedir.

Eğer bu konumuz ilginizi çektiyse bir de Süt nedir? Sütün faydaları nelerdir? adlı konumuza bakabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu