fbpx
Anne

Anne Sütünü Arttırmak İçin Neler Yapılabilir ?

Emziren annelerin en büyük korkusu sütlerinin kesilmesi ya da verdikleri sütün bebeğin gelişimine yetip yetmeyeceğidir. Annenin sütünü arttırması için uygulayacağı bir kaç yöntem vardır. Bu yöntemler sayesinde sütü daha çok olur ve bebeğin gelişimine katkıda bulunur.

Anne sütünün artmasını sağlayan en önemli şey annenin sıvı tüketimidir. Günde 3 – 3,5 litre su tüketimi, sütü önemli ölçüde artırır. Şekersiz bitki çayları, ayran, çorba ve şekersiz meyve kompostoları da sıvı tüketimini arttırır.

Emzirme döneminin ilk 6 ayında yapılacak olan diyetler süt miktarını ciddi oranda azaltabilir. Bu nedenle ilk 6 ayda dengeli beslenme ve egzersizler yapılarak zayıflamaya çalışılmalıdır.

Yemek miktarını azaltacak diyetler uygulanmamalıdır. Protein içeren süt, ayran, yoğurt, peynir, yumurta, et, balık, tavuk gibi gıdalar düzenli olarak tüketilmelidir. Zayıflamak için karbonhidrat tüketimi kesilmemelidir. Emziren anneler ekmek, makarna, pilav ve meyve gibi karbonhidrat içeren besinler tüketmelidir.

Rezene tohumu ve rezene çayı, anne sütünü arttırmaya yarar. Rezenenin çok tüketilmesi ise anne sütünü tamamen durdurabilir. Bu nedenle çok fazla tüketilmemelidir. Fesleğenin düzenli kullanılması da anne sütünü arttırır. Koyu yeşil yapraklı marul, maydanoz, semizotu, ıspanak, pazı, roka gibi sebzeler de anne sütünü arttırmaya yardımcı olur. Ispanak semizotu gibi yiyecekler haşlanarak ya da az yağlı bir şekilde yemek yaparak tüketilebilir.

Havuç, bal kabağı, kavun gibi turuncu renkteki yiyecekler içerisindeki beta, karoten anne sütünü arttırmaya yardımcı olur. Arpa ile hazırlanmış yiyecekler ya da çimlenmiş arpa suyu da anne sütünü arttırır. Sarımsak, anne sütünü ve bebeğin süt emme süresini arttırır. Ayrıca annenin iştahını açar.

Annelerin sütlerinin kesilmemesi ve daha fazla olması için stresten uzak durmaları gerekir. Anne bebeğe baktığı için yorulacaktır, bu nedenle sık sık dinlenmesi gerekir yorgunluk süt miktarını düşürür. Anneler bebeğini emzirirken sakin bir ortamda emzirmelidirler. Huzursuz olunan mutsuz bir ortamda, stres hormonları salgılanır bu da süt miktarını etkiler. Geceleri bebeğin sık sık emzirilmesi de süt miktarını arttırır.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu