fbpx
Anne

Anne bebek ilişkisi nasıl güçlenir ?

Çocuk doğurmak kadar onu yetiştirmek de büyük bir sorumluluktur. Bu sorumluluğu almadan önce çok iyi karar vermek gerekir. Çünkü istenmeyen gebelik sonucunda doğan çocuklar, anne kabul etse bile babanın davranışlarından olumsuz etkilenecektir. Ayrıca mutsuz bir evlilikte meydana gelen çocuk, savunmasız olarak geldiği dünyada daha da savunmasız kalacaktır. Bebekler dünyaya ilk geldikleri zaman anneleri ile bağımlıdırlar. Özellikle ilk 3 ay anneden bağımsız yaşamazlar. Yapılan bir araştırmaya göre ağlayan bebeklerin annelerine yaklaştırıldıklarında, sustukları gözlemlenmiştir. Bu da açıkça ortaya koyuyor ki bebekler annelerinin seslerini, kokularını ve bakışlarını tanırlar. Bebeklerin sağlıklı olarak gelişmesi için ‘anne bebek ilişkisi nasıl güçlenir’ sorusu oldukça merak edilmektedir.

anne bebek bagi nasil guclenir - Anne bebek ilişkisi nasıl güçlenir ?

Sağlıklı anne bebek ilişkisi için neler yapılmalıdır;

Anne bebek ilişkisi  sağlıklı olarak kurulmalı ve geliştirilmelidir. Anne bebek ilişkisi, doğum anından itibaren başlar. Bebeğin bakımı ve beslenmesi ile bu ilişki güçlenir. Anne bebeğini ne kadar çok tanır ve severse o kadar sağlıklı bir bebek yetiştirecektir. Arada zamanla oluşan sevgi ve özgüven bağları, bebeğinizin çok daha sağlıklı gelişmesini sağlayacaktır. Anne bebek ilişkisi nasıl güçlenir ve neler yapılmalıdır açıklayalım;

  • Annenin ilk etapta bebeğini tanımaya çalışması ve onun hareketlerini gözlemlemesi çok önemlidir.
  • Bebeğinizin neden ağladığını bilirseniz, ona daha çok yardım edersiniz. Bir bebek altı ıslandığında, karnı acıktığında ya da uykusu geldiğinde ağlar. Ancak bezen ilgi görmek istediği için de ağlayabilir. Eğer bebeğinizin neden ağladığını kestirebilirseniz, çok daha sağlıklı bir büyüme dönemi geçirebilirsiniz.
  • Sizin çok daha fazla sevgi ve ilgi göstermeniz, bebeğinizin daha çok öz güvenli olmasını sağlayacaktır. Bu sayede ilk zamanlarınız daha sorunsuz geçecektir ve bebeğiniz daha sakin olacaktır.
  • Bebeğinizi büyütürken tecrübesiz olduğunuz için etrafınızdakilerden yardım alabilirsiniz. Ancak en büyük desteği bebeğinizden alırsınız. Bebeğiniz büyürken sizi yönlendirecektir. Bu nedenle bebeğinizin hareketlerini iyi okumalısınız.
  • Bebekler annelerini taklit edeceği için ona iyi örnek olmaya ve doğru hareketler ile büyütmeye özen gösterin.
  • Bebeğinizin babasını tanımasına izin verin. Mümkün olduğu kadar onunla vakit geçirmesini de sağlayın. Anne ve baba sevgisi ile büyüyen bebeklerin çok daha öz güvenli olduğu ve daha sağlıklı büyüdüğü gözlemlenmiştir.
  • Bebeğinizle iletişim kurmaktan çekinmeyin. Onunla sürekli sözlü iletişim kurun ve konuşun. Bu sayede bebeğinizin ilerleyen zamanlarda kelimeleri doğru kullanmasına ve düzgün konuşmasına yardımcı olursunuz.
Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu