Sağlık

Akne Neden Oluşur? Çeşitleri Nelerdir?

Akne temel olarak insan cildinde yer alan sebum salgısının kalite ve miktarındaki değişim sonucu, derideki kıl foliküllerinden bazıları içerisinde kimi zaman komedon (kapalı uçlu akne) kimi zaman enflamasyon (kırmızı renkteki yaygın akneler) ile kendisini gösteren bir cilt problemidir. Temel olarak bu 2 tip gözlemlenir. Komedonlar, siyah nokta, deri altı birikimleri ve cilt pürüzleriyle kendisini gösterirken, enflamatuvar akneler, büyük ve kırmızı renkte, kimi zaman ağrı da veren şekillerle karşımıza çıkar.

Bu 2 tip bir kişide aynı anda oluşabileceği gibi, dönem dönem ortaya çıkar. Tabii ki bu problem en çok ergenlik döneminde çok yaygın olarak karşımıza çıkar.

Akne oluşumunu önlemek için neler yapılmalı?

Temel faktör cilt temizliğidir. Hatta bir adım ileri götürüp diyebiliriz ki, cilde uygun hijyen anlamına gelen ‘aktif hijyen’ ürünlerini kullanmaktır. Cilt, uygun içerikli bir ürünle
günde 2 kez temizlenebilir, zaten akne eğilimli cilt kalın ve yağlı yapısıyla buna uygundur. Beslenme akne oluşumuyla dolaylandırılabilir fakat direkt bir etkisi ortaya konulmamıştır. Kimi insanlarda baharatlı, acılı yemek akne oluşumuna sebep olsa da her insanda her besin aynı etkiyi yapmadığı için bunu bir kural olarak benimseyemiyoruz.

Akne problemi olan ciltlerin cilt temizliğinde dikkat etmesi gereken altın kural nedir?

Cildin tahriş edilmesinden kaçınılmalı ve uygun hijyen ürünü kullanılmalıdır. Aktif hijyen ürünleri seçilirse, hem temizlik hem de bakıma katkı yapılmış olur. Örneğin, bir yıkama jelinin sadece cilt temizliği yapmasının yanında, içerisindeki anti bakteriyel içerikle ciltte akne oluşumuna sebep olan faktörlere karşı da etki göstermesi, ideal olandır. Sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kez temizlik esastır. Ayrıca makyaj çok iyi temizlenmelidir.

Akneli ciltli insanların yaptığı en büyük hatalardan biri de yoğun fondöten kullanarak akne görünümünü kapatmak. Bunun sonuçları ise aknenin daha çok artması… Bu konuda sizin düşünceleriniz neler?

Fondötenler doku ve renk olarak makyaj görünümüne çok katkı sağlasa da. dediğiniz gibi çoğu formül, kullanım sonucu ciltte siyah nokta veya bezelerine sebep olmaktadır. Yapılması gereken, kapatıcı etkisi de olan fakat uygun formül ve doku seçimi sayesinde siyah noktaya sebep olmayan ürünleri bulup seçmektir.

akne - Akne Neden Oluşur? Çeşitleri Nelerdir?
Akne Neden Oluşur? Çeşitleri Nelerdir?

Gözenek genişlemesi de bir akneli cilt problemi midir?

Gözenek belirginliği ve genişlemesi, karma ve yağlı cildin temel problemlerinden birisidir. Akneye kıyasla daha ‘kozmetik’ bir problem olsa da. kötü görüntü ve makyaj sabitliğine engel olması gibi sebeplerden dolayı insanların zorlukla çözüm bulabildiği bir sorun. Temel sebebi, fazla sebum salgısının gözenekleri genişletmesidir.

Ayrıca karma ve yağlı her cilt, ciddi bir akne problemi yaşamasa da yaşamaya adaydır. Sorun sadece gözenek genişliği olsa bile bu mantıkla çözüm aranmasını tavsiye ediyoruz.

Gözenekleri sıkılaştırmak, siyah nokta oluşumunu önlemek için neler yapılmalı?

Gözenek sıkılaştırıcı aktif içeriklere sahip ürünler seçilebilir. Sebum salgısını dengeleyen ve bunun yanında gözenekleri sıkılaştıran içerikler mevcut. Akne tedavisi için paylaştığımız doğal kürleri Evlenen.kim sitesinde kısa bir aramadan sonra bulabilirsiniz!

Fakat siyah nokta oluşumunu önlemek için, bizim dermokozmetikte ‘keratolitik’ dediğimiz etkiye sahip, siyah noktaların temel sebebi olan fazla ölü deri hücresini ciltten arındıran, soyucu içerikler seçilebilir. AHA esterleri, salisilik ya da glikolik asit içeren ürünler seçilebilir. Fakat burada da, hem etkili hem de hassas içerikler seçilmeli çünkü cildi yıpratan her adım, cildin dengesini bozacak ve enflamasyonu artıracaktır. (Burada enflamasyon aknedir) Çok agresif soyucu içeriklere dikkat edilmeli.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu