Hamilelik

Abdominal Gebelik Nedir?

Abdominal gebelik durumu normal durumda uterus içinde gelişim göstermekte olan bebeğin burada değil karın boşluğuna yerleşmesi ve gelişimini sürdürmesi durumudur. Özellikle dış gebeliğe sıklıkla benzetilmektedir. Yaşanan dış gebelik olaylarının % 1 lik kısmı abdominal gebelik bulgusu ile sonuçlanmaktadır.

Rahim ameliyatı olmuş kişilerde de sonradan bu durum yaşanabilmektedir. Yapılan araştırmalara göre özellikle dış gebelik durumlarında çok görülmektedir. Abdominal gebelik sadece karın boşluğuna değil vücutta başka bölümlere de yerleşebilmektedir. Bu bölümler; dalak, bağırsak, karaciğer, pelvik yan duvarlında, uterus bağlarında ve diyafram gibi çeşitli alanlarda da karşımıza çıkmaktadır.

Abdominal gebeliğin bilinen iki çeşidi yer almaktadır. Primer abdominal gebelikte sperm ve yumurtanın direk karnın içine yerleşmesine, Sekonder abdominal gebelik ise sperm ve yumurtanın karnın içinde oluşması olayına denilmektedir. Erken teşhis bu tür vakalarda da durumun kontrol altına alınmasına ve önlenilmesine fayda sağlanmaktadır. Primer abdominal gebelik sekondere oranla daha nadir ortaya çıkmaktadır.

Abdominal gebelik belirtileri neledir?

  • Belirtilerin ortaya çıkması abdominal gebeliğin yerleşim alanına göre çeşitlilik göstermektedir,
  • Gebeliğin ilerleyen zamanlarına kadar hatta terme kadar bu durum farkedilmeyebilir,
  • Ağrı, karın içinde oluşan kanam durumları, karın için organ rüptürleri yaşanan hemorajik şoklar gibi komplikasyonlar abdominal gebeliğin göstergesi olmaktadır,
  • Abdominal gebelikler sıklıkla sonlandırılmakta ancak doğumla sonlanması sonucunda bebekte konjenital anomaliler sık görülmekle birlikte bunların haricinde bebekte yüz ve ekstremite defektleri ile karşılaşılmaktadır.

Abdominal gebeliklerde nadir de olsa fetüs ölmekte ve o bölgede taşlaşmış şekilde kalmaktadır. Bu durumun fark edilmeden yıllarca kaldığı örneklerde mevcuttur. Bu gebelik türünde en sık tercih edilen cerrahi yöntem gebeliğin sonladırılmasıdır. Ancak ameliyat esnasında plasentanın çıkarılmasında anne de çok ciddi kanamalar ve komplikasyonlar gelişmekte ve bu durumlarda farklı tedavi yöntemleri ele alınmaktadır.

Abdominal gebelikler de bazı vakalarda ise kanamaların ve komplikasyonların çok yaşanmasına bağlı olarak sadece fetüs çıkarılmakta plasenta yerinde bırakılarak sonrasında metotreksat tedavisi verilmektedir. Bu gebeliğin en çok görüldüğü durumlar ise şu şekilde ifade edilir; PID yani Pelvik enflamaturda görülen hastalıklarda, Multiparite durumlarında ve IVF ve ICSI gibi bilinen üreme tekniklerinin kullanılması sonucunda sıklıkla görülmektedir.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu