Bebek

6. ve 7. Aylarda Bebekler Nasıl Beslenmeli

6. ve 7. aylarda yeni gıdalarla tanışan bebeklerin yiyeceklerini siz yedirebilir ve yemek bitince önüne haşlanmış renkli sebzeler koyabilirsiniz misal. Yeşil, küçük brokolicikler, turuncu, tatlı havuçlar, sapsarı patatesler, beyaz, çiçeğimsi karnabaharlar ya da minik parçalara bölünmüş kerevizcikler dikkatini çekecektir muhakkak. O minicik elini uzatıp sıkarak ağzına götürmeye çalışacak, ilk zamanlar belki de pek tutmayı beceremeyecek, var gücüyle sıkıp, zaten haşlandığı için yumuşamış olan sebzeleri vıcık vıcık edecek ve dökecek tabiki.

Çözüm basit, mama sandalyesinin altına bir koca örtü, üstüne de kollardan geçmeli bir muşamba önlük…Ya da şanslıysanız ve mevsimlerden yaz ise, bırakın çıplak oynasın yemeklerle döke saça. Bu süreç bebekten bebeğe değişeceği gibi çok kısa sürede elleri ile yemeği keşvettiklerini gözlemledim. İlk başlarda yemek sonrası oyun gibi başlayan bu macera yerini, 1-2 ayın sonunda öğünlerini kendi yiyebilen bir bebeğe bırakacak.

Önemli olan bence onları özgür bırakmak, emeklerken ve yürürken de öyle. Peşinde onu izlememeli ve müdahale etmemeliyiz. Bizim yanında olduğumuzu ve güvende olduğunu bilmeli ama düşe kalka kendisi öğrenmeli. Yemek için de aynısı geçerli. Dökmeli, kirlenmeli, mıncıklamalı, dokunmalı, hissetmeli, bu şekilde de yiyecekleri tanımalı, yemeyi öğrenmeli. Boğazına kaçar diye endişelenmiyorum, bu sayede boğazına takılan bir şeyi çıkartmayı da öğrendi. Meyveler biraz daha sert sebzelere göre, özellikle elma ve armut. Bütün halde soyarak verirseniz eline, kemire kemire yiyebilir aslında. Yani serbest bırakınca, yapabileceklerini keşfederek öğreniyorlar. İnsan bedeni ve beyni inanılmaz çalışıyor.

Daha Fazla Göster

Rabia KANATLI

Çeşitli eğitim kurumlarında uzun yıllar yetişkinlere ve çocuklara psikolojik danışmanlık yaptım ve bu süreçte çocukların gelişimleri, sosyal ortamda kazandıkları becerileri, karşılaştıkları problemleri ve çözüm bulma yöntemlerini yakından inceleyip ailelere ve çocuklara rehberlik yaptım. Şuan çocuk ve aile seminerleri vermeye de devam etmekteyim.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu