Hamilelik

35 Yaşından Sonra Hamilelik ve Riskler

35 yaş üzerinde olan hamilelikler, ileri yaş hamileliği olarak adlandırılır. 40’lı yaşlara gelindiği zaman hamile kalma olasılığı %50 oranında düşmeye başlayacaktır. Bu yaşlarda hamile kalma gibi bir planınız varsa, sağlık durumunuzu göz önünde tutmanız gerekmektedir. İleri yaşlarda hamile kalan bireyler, sağlıklı bebek dünyaya getirseler bile kendi sağlıklarında problemler oluşmaya başlar. En çok korkulan kromozom eksikliği veya fazlalığı olan bebek dünyaya getirmektir. Bunlardan en sık görüleni, zeka geriliğinin yanı sıra kalp rahatsızlığı ve Down Sendromudur. Gebelik içerisinde yapılan testler, genellikle amniyosentez ve korion villus biyopsisi ile bebekler tanınabilmektedir.

Bazı Hastalıklar Ortaya Çıkabilir!

Diyabet: Genel olarak yaş ile görülme sıklığı artar. İstenmeyen sorunları hamilelik ile beraberinde getirir. Bu anne adayların da düşük, ölü doğum, erken doğum yapma olasılığı daha fazladır. Diyabetik annelerden doğan bebeklerde biraz daha fazla probleme rastlanmaktadır.

Yüksek Tansiyon: İleri yaş gebeliklerinde görülen en büyük sorun yüksek tansiyondur. Önce var olan veya hamilelik döneminde ortaya çıkan yüksek tansiyonun çok büyük sorunları getireceği bellidir. Bunlar; ani bebek ölümü, plasentanın erken ayrılması vb. gibi sorunlardır. Gebelik zehirlenmesi sıklığı ile bunun yanı sıra sinir sistemi bozukluğu ortaya çıkabilir. İleri yaş hamileliklerinde en büyük sorunlardan biri daha kanserdir. Bu yüzden ileri yaş hamileliklerinin kontrolü sıklıkla yapılmalıdır.

İleri Yaş Hamileliklerinde Karşılaşılabilecek Durumlar

Çoğul gebelik, Düşük, Anomali, Dış Gebelik, Plasenta, Gelişme Geriliği, Erken Doğum ve Sezeryan’dır.

35 Yaş Üstündeyseniz Bunları Dikkate Alın!

Eğer ki ileri yaş da hamilelik planlıyorsanız kesinlikle bunları dikkate almanız gerekecektir. Yüksek tansiyon ve şeker hastalığı gebelikte dikkate alınması gereken önemli hastalıklardandır. Hem ileri yaş hem de normal yaşlarda hamile olmayı planlıyorsunuz fakat fazla kilonuz varsa bunu vermeniz gerekir. Çünkü şişman kişilerin gebeliklerde sorunlarla daha fazla uğraştığı kanıtlanmıştır. İleri yaşlarda ne kadar sorunlar ortaya çıkacaksa da genç annelere göre 35 yaş üstü annelerin çocuklarına daha güçle bağlandığını ve daha düşkün olduğu kanıtlanmıştır. Ama iyi bir yanı da mevcut hücreler her doğumdan sonra yenilendiği için cildiniz gençleşecektir.Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu